Çalışma Saatlerimiz:  P.azartesi‑Cumartesi  09:00‑18:00  
Server

Ükemizde Server (sunucu, ana bilgisayar) kullanımı gittikçe artmaktadır. Orta ve büyük ölçekli Server sistemlerinde ağırlıklı olarak RAID5 tabanlı veri depolama sistemleri kullanılmaktadır. Birden fazla disk ile oluşturulan RAID sistemleri güvenlik, performans ve tek parça toplam disk alanı konularında tek diskli sistemlere göre avantajlar sağlamaktadır.

Servisimizde tüm RAID yapılarına ve RAID hasar tiplerine yönelik veri kurtarma çalışmaları yapılmaktadır. Disklerde fiziksel hasar olmaması durumunda, RAID sistemini oluşturan disklerin fiziksel içeriğinin imaj dosyaları şeklinde servisimize gönderilmesi bile yeterlidir. Uzmanlarımız herhangi bir bilgi verilmemesi durumunda bile disklerdeki RAID tipini, disk sırasını, parite türünü, blok sektör sayısını (stripe size) ve blok yerleşim yapısını çözümleyebilmektedir. Unix, Linux ve Solaris sistemlerde disk imajları ‘dd image’ programı ile Windows sistemlerde ise ‘Ghost, disk to file’ imaj işlemi ile alınabilir. Farklı programlar ile imaj alınıp gönderilmesinde de bizim için bir sakınca yoktur.

Kısmi yada tüm fiziksel hasarlarda disklerin servisimize gönderilmesi gerekir. Çoğu Server üzerinde en az bir Hot-swap modül bulunmakta ve diskler kızaklı aparatlarla kolaylıkla bu modüle takılıp çıkarılabilmektedirler. Bu nedenle konunun uzmanı olmayan bir kişi bile diskleri çıkarabilir ve paketleyip gönderebilir. Kullanılan disk tipi (SCSI, SAS, SATA, IDE, …) ve bağlantı şekli (SCSI 50-pin, 68-pin, 80-pin, SAS; SATA, IDE, …) ne olursa olsun çoğu durumda sadece disklerin servisimize gönderilmesi yeterlidir. Server yada RAID kartının servisimize gönderilmesi şart değildir. Servisimizde her türlü kontrol kartı, bağlantı aparatı ve dönüştürücü mevcuttur.

Server ve aksamının servisimize gönderilmesi yada getirilmesi durumunda analiz ve kurtarma işlemleri bazen daha hızlı yapılabilmektedir.

RAID ile ilgili herhangi bi sorunda bizimle iletişime geçin.